Evropa Stopem

  Asi po dvou měsících práce jsme zjistili, že práce v Anglii není nic pro nás. Teď sedím v hospodě, u sebe právě koupený spacák, vařič, stan a hrnek. S mým kamarádem Jakubem jsme se rozhodli utéct z práce, protože nehodláme anglánům dělat otroky. Počkáme do výplaty a pak míříme do Portugalska, po cestě se plánujeme zastavit v Belgii, Lucembursku, Francii a Španělsku. Doprava – stopem a pěšky. Hnací síla – naděje v lepší svět. Po cestě se zastavíme i v Santiagu. Zpočátku to v Anglii všechno vypadalo krásně, následně jsme ale zjistili, že ta práce je otrocká a to nás donutilo tuto krajinu opustit. Přesto budeme na pár momentů rádi vzpomínat… Nyní jsme už na vše zlé zapomněli a začínáme se ubírat jiným směrem. Po epickém odchodu z práce jsme se ocitli na neznámém místě kdesi v Belgii. Již jsme tři dny na cestě. Počasí nám zpočátku přálo, teďka však sedíme v McDonaldu, protože venku chčije, chčije a chčije… Přemýšlíme co dál. Zažili jsme toho již spoustu. Návštěva zábavního centra… Plavba lodí… Probuzení deštěm… Jsme unavení a zvědaví, co přinese další putování…

„Čím hlouběji jsme klesli, o to je víc v sázce. Dotýkáme se dna. Když je všechno ztraceno, najdeme sebe. A aby k tomu člověk došel, aby se stal Bohem, stačí, aby se dotkl dna, aby se poznal až do dna.“

— Cesare Pavese

 

  Čtvrtý den na cestě. První zastávkou byl Londýn, dále Dover, kde následoval noční výšlap na místní stejnojmenný hrad, který se stal zároveň naším prvním noclehem. Poté cesta trajektem do Calais, kde jsme na střešním apartmá trávili druhou noc. Další den jsme se už vydali směrem do Belgie a kousek za hranicemi jsme přespali do dnešního dne, kdy byl naším budíčkem ranní déšť. Narychlo jsme tedy sbalili spacáky a vyrazili do dalšího města. Kdyby pořád nechcalo, tak je to super. Lidé v Belgii jsou opravdu skvělí. Právě jsme v Bruselu, srdci celé EU. Dnes jsme toho moc nestihli, tak hledáme místo na spaní a zítra budeme pokračovat.   

   Dnes naše návštěva Bruselu končí, a tak přidávám pár fotek z naší výpravy. Zprvu jsme se z Gentu nechali dovézt přímo do centra, kde nás vítal Královský park a následně i královský palác. Jelikož jsme dorazili do města pozdě večer, zalehli jsme v místním kempu přímo uprostřed Bruselu a na další prohlídku jsme se vydali druhý den k ránu. V noci jsme si ještě stihli prohlédnout Evropský parlament. Druhý den ráno jsme vyrazili do historické části města. Odpoledne jsme strávili v Bruparku, kde se nachází slavné atomium a park minieuropa. Poté, když už slunko zapadlo a blížila se chladná a deštivá noc, jsme se vydali směrem k dálnici, která byla na opačné straně města. Když už to vypadalo, že nám štěstí moc nepřeje (déšť, hlad, únava), tak nám do cesty přišlo štěstí, když nás u sebe uvítal, pohostil a nechal přespat horolezec Jean Dorsimond, který měl za sebou výstup na Mont Everest a spoustu jiných vysokohorských výstupů. Měli jsme za sebou další etapu, ve které jsme navštívili Lucemburk a Paříž. Bylo to super! Tedy alespoň pro mě. Kubu Paříž moc nenadchla, možná proto, že je místy dosti špinavá a je zde dost krys, které on nemá rád. Etapa proběhla úspěšně, až na nepřetržité přívaly deště, které nás od začátku cesty provází. Nyní jsme již někde pod hlavním městem, kde se chystáme trochu prospat a nabrat síly na další etapu. Paříž – Bordeaux – San Sebastian. Čím více šlapeme, tím jsou batohy těžší. A kdyby se nám někdo vysmíval, že všechno známe a všude jsme byli, můžeme hrdě prohlásit, že jsme všude byli dokonce dvakrát, protože náš orientační smysl ve městech trochu pokulhává.

   Celé dopoledne jsme chodili pořád okolo jedné vesnice a hledali místo na stopování. A když jsme už konečně nějaké našli, po dvou hodinách nás navštívili páni policisté, kteří nás nabrali do auta a vezli bůhvíkde. Pro mě to byl velice náročný den. Nakonec vše dobře dopadlo a po krátké konverzaci nás zavezli k mýtné bráně, kde jsme již stopli dvě sympatické Francouzky. 

19. července 2014   

   Dnes nám oficiálně začala naše téměř tisícikilometrová pouť po severní cestě do Santiaga. Na první den jsme si nechtěli dát příliš velké sousto, a tak jsme se vydali na necelých 30 km dlouhý úsek z Irunu do města San Sebastian. Bohužel, trošku jsme nepočítali s převýšením, a tak se zdálo, že jdeme téměř pořád do kopce. Asi v půli cesty nás velice vřelí lidé, kteří sídlili kousek u cesty, pohostili chlazeným nápojem, který nám dodal dost sil pokračovat dále. Jelikož jsme si na první den přivstali a po cestě se příliš neloudali, dorazili jsme do městečka San Sebastian kolem čtvrté hodiny, kde nás přivítal osvěžující a rozvlněný oceán, do kterého jsme se po hlavě vrhli. Teď sedíme v místní hospůdce na pivečku a pomalu se půjdeme poohlédnout po místě na spaní.

27. července 2014   

   Máme za sebou něco přes 200 km po svých… Před sebou něco kolem 700… Jde se dobře… Atmosféra se nese v duchu chytání ryb, ochutnávání místních jídel, kradení ovoce ze zahrad, zdravení poutníků, hraní si na to, že rozumíme všemu, co místní řeknou, nadávání do kopců, nadávání z kopců, chválení rovinek, večerní partičky žolíka… Cesta nás pomaličku rozebírá a rozkládá, aby nás potom mohla složit do něčeho nového a snad lepšího… Tímto zdravíme z Castro Urdiales, z Camina de Santiago.

1. srpna 2014 

   Cesta ubíhá pomalu, ale jistě.. Vstaneme ve dvě a než se stačíme rozkoukat, tak už zase spíme… Předevčírem jsme měli „day off „- vyprali hadry, opekli klobásky, okoupali se v řece, zašli do hospody na láhev vína, pořádně se prospali, další den zabloudili a teď sedíme v hospodě, kde popíjíme kafe, jíme hamburger a psychicky se připravujeme vyrazit dál…

8. srpna 2014    

   Tak máme přes polovinu cesty za sebou! Máme se pořád dobře, koupeme se v moři a tak nějak stále odpočíváme… Dnes jsme ještě ani nevyšli. V jednom Albergue (ubytovna pro poutníky) jsme dostali zdarma najíst a pořádně si odpočali, povídali si s poutníky atd. Sandály se nám pomaličku rozpadají, ale nohy pořád drží, tak nezbývá než šlapat dál k cíli! Sem tam krademe pomeranče a brambory… A užíváme si krás tohoto kraje… Dále nechám mluvit fotky, protože jsem lenivý se rozepisovat… Mějte se krásně, zdravíme z Colungy z Camina de Santiago.

17. srpna 2014

   Před několika dny jsme se s Kubou rozdělili, a to z důvodu, že jsem si mermomocí chtěl projít cestu vedoucí přes hory, která nese název „camino primitivo“, tudíž se s vámi v tuto chvíli podělím o zážitky a poznatky z již zmiňovaného „primitiva“ a na pokračování „camino de la costa“ potažmo „norte“ si budeme muset počkat na Kubu.

Rozdělili jsme se v městečku zvaném Xixon, z tohoto místa jsem se dopravil vlakem do Ovieda, města, které se nachází zhruba třicet kilometrů jižně od Xixonu. Hned první noc jsem zapadl do místního baru a nechal se unést jeho pohodovou atmosférou a v nočních hodinách vyrazil. Trochu mě zaskočila zima, která zde na mne čekala. Pět stupňů přes noc nebylo výjimkou. A tak jsem se ve výšce okolo tisíce metrů nad mořem za doprovodu neutuchajícího deště a schován ve vlhké náručí mraků hnal neskutečným tempem tří až čtyř kilometrů za hodinu k vytouženému cíli zvaném Lugo. Lugo je krásné historické město ležící sto kilometrů před Santiagem, do kterého putují denně stovky poutníků a díky nim také kapitál pro španělskou ekonomiku tak potřebný. Camino primitivo jsem si z vyprávění představoval podstatně těžší. Z popisu lidí si kdekdo mohl lehce představit obtížnost srovnatelnou s přechodem Himalájí, a tak pro mne bylo zklamáním a zároveň štěstím, když se cesta vinula vesměs po hřebenech a bez nějakých větších převýšení až do samotného Luga. Společností mi po cestě byla stáda volně se pasoucích krav a koní, liduprázdné vesnice se spálenými domy a také všudypřítomný pocit tíživé samoty. To proto, že jsem vycházel většinou až okolo jedenácté, zatímco mezi téměř všemi ostatními poutníky probíhaly neoficiální závody, jejichž výhrou bylo až sobecky působící zabrané místo v Albergue (ubytovna pro poutníky). Působilo to na mě trochu tragikomicky. Ale jelikož jsem nebyl účastníkem těchto smutných závodů, mohl jsem za pocity samoty jen děkovat. Nyní sedím v městečku Baamonde (již opět na camino norte), kam jsem se dopravil s Luga. Čekám na Kubu, který by měl dorazit zítra k večeru.
 

22. srpna 2014

   Tak po téměř devíti stech kilometrech přes hory a doly, moře a řeky, města a pustiny vás konečně můžeme pozdravit z naší cílové stanice Santiago de Compostela. Přes všechno dobré, spíše však zlé, se díváme na obří katedrálu v centru tohoto historického města, která nám na tváři kouzlí úsměv vítězství. Mlčky sedíme, pokuřujeme a hledíme na ni jak na svatý obrázek. Cesta nám z hranic s Francií, z městečka Irun, trvala třicet pět dní. Dnes tímto naše pouť téměř končí, zítra si už jen vítězoslavně vyzvedneme diplom a zajdeme si na mši pořádanou pro poutníky. Odpoledne bychom už rádi udělali krůček k našemu dalšímu bodu – Porto v Portugalsku, ale to už předbíhám.

29. srpna 2014

   Konečně jsme překročili hranice Portugalsko – Španělsko. V Portugalsku jsme prožili nejhorší část naší expedice. Denně stojíme u silnic a dálnic s nadějí, že nás někdo po dni či po dvou vezme. Za pět dní jsme urazili asi 150 km a denně čekat třeba 7 hodin na jednom místě a dalších 5 na jiném nás už nebaví! Jde to pomalu, příliš pomalu… Konečně jsme opět ve Španělsku a doufáme, že se povede lépe… Je to dojeb… Kdo nezažil, nepochopí… Tímto zdravíme všechny stopaře a všechny vás ostatní prosíme, přejte nám spoustu štěstí! Budeme ho potřebovat. Moc nefotíme, není chuť a ani není moc co. Ale pár fotek přeci máme. Dnes nám nějaká opilá dáma vnutila 5E, tak je teď proléváme hrdlem… V Portugalsku jsme strávili týden, jak jsme plánovali, akorát jsme místo Porta a Lisabonu navštívili 5 čerpacích stanic směrem pryč z této proklaté země. Ahoj lidi, tak po téměř nekončících útrapách jsme se dostali kousek od města zvaného Burgos. Po dlouhém stopování jsme se začali ptát lidí… A vzal nás k našemu údivu chlapík z banky, u kterého jsme si byli předem jistí, že nás nevezme. Pomalu ale jistě se posouváme pustou a vyprahlou krajinou Španělska.

9. září 2014

   Tak jsme v Praze. Cesta za námi.